Otizm teşhisi konan ilk kişi olan Mississippi’li Donald Triplett 89 yaşında geçen haziran ayında öldü.

Donald Triplett Hakkında

Tam adı Donald Gray Triplett, (d. 8 Eylül 1933, Forest, Mississippi, ABD – ö. 15 Haziran 2023, Forest, Mississippi), Amerikalı erkek otizm teşhisi konan ilk kişiydi.

Triplett varlıklı bir ailenin en büyük oğluydu; annesinin ailesi Mississippi, Forest’ta yerel bankayı kurmuştu ve babası bir avukattı. Sosyal etkileşimin onun için zorlayıcı ve nihayetinde ilgi çekici olmadığı erken yaşlarında anlaşılınca ve aşırı nesnelere odaklanan dikkati ve ezberleme konusundaki yetenekleri erken yaşta ortaya çıkınca ve bazı gelişimsel ”gerilikleriyle” baş edemeyen ailesi, onu 1937’de bir devlet kurumuna verdi. Bir yıl sonra geri aldılar.

Yeğeni OB, Triplett’in hikayesinin çok önemli bir kısmının, hayatını oğlunun en iyi desteği aldığından emin olmaya adayan annesi Mary Triplett olduğunu ekledi. #otizm#autism#donaldtriplett

OB, “Oğluna yardım etmek için sahip olduğu her türlü kaynağı kullanarak elinden gelen her şeyi yapmaya başladı” dedi. “Oğluna yardım etmek, onu korumak ve bakmak için elinden gelen her şeyi yapacaktı.”

yorum Yap

BOBAYDER

Amacımız yerelde ve Türkiye genelinde “benden sonra çocuğum ne olacak” sorusuna yanıt aramak. Bununla ilgili yerel yönetimler ve devletle işbirliği içerisinde yasal düzenlemeleri hayata geçirmenin savaşını veriyoruz.

İletişim

Adres: İhsaniye Mahallesi Tuna Caddesi Fulya Sokak Uğurkent Sitesi B blok kat1 daire1 Nilüfer/Bursa

E- Mail: bobayder16@gmail.com

Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Bursa Otizmli Bireyler ile Anneleri Yardımlaşma Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Türkiye Otizm Ağı Güçlendirme Projesi©2020