Başkan Prof.Dr.Mustafa Usta, Gnl.sekreter Prof.Mehmet Ali Büyükkara, Bşk.yrd. Besnik Türkeşi’nden oluşan OTEF heyeti, uzun süredir Federasyonumuzun gündeminde olan bir Otizm Araştırma Enstitüsü kurulması görüşmeleri için Marmara Üniversitesi Pendik Araştırma Hastahanesi’ndeydi. 19 Haziran’daki ikinci görüşmenin ardından yapılan bugünkü görüşme, sevindirici sonuçlarla neticelendi.

M.Ü. Tıp Fakültesi dekanı Prof. Dr.Ümit Süleyman Şehirli, dekan yardımcısı Prof.Dr. Altuğ Çinçin, Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr.Neşe Perdahlı Fiş, aynı bölümden Doç.Dr. Hatice Ünver’le yapılan görüşmede,

* bilahare Merkez’e veya Enstitü’ye geçilecek bu süreçte, başlangıcın hususi bir Otizm Kliniği açılarak yapılması kararı aldıklarını bize bildirdiler. Bunun ÇÖZGEM’le (Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sağlığı Merkezleri) entegre hale getirilmesiyle daha verimli bir başlangıcın yapılacağı ve ileri bir kurumsallaşma için daha uygun bir zemin olacağı kanaati değerlendirildi. Yani Fakülte, ÇÖZGEM üzerinden vermeyi planladığı sağlık hizmetini öncelikle kuracağı Otizm Kliniği ile başlatacak.

Not: 5.12.2022 tarih ve 32044 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ÇÖZGEM Yönetmeliği bu merkezlerde zihinsel özel gereksinimleri olan çocuk ve gençlere, farklı becerilere ve donanımlara sahip olan personelin bir arada ve bütüncül olarak aile temelli hizmet sunulmasını amaçlıyor. Ankara ve Trabzon illerinde başlatılan pilot uygulamanın Türkiye geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.

* Bunun için Başıbüyük kampüsünde bir mekanın tasarlandığını, 5 odalık bir kliniğin şimdilik yeterli olacağını söylediler. Federasyonumuzdan da bu odaların basit tefrişinde (masa, sandalye) yardım talebinde bulundular. Birkaç ay içinde faal hale gelebileceğini belirttiler.

* ÇÖZGEM’le beraber yürünüleceği için ilk planda yetişkin otizmliler doğal olarak bunun dışında kalacaklar. Yetişkinlere de servis verilmesi için gerekli düzenlemenin yapılmasına çalışacaklarını beyan ettiler.

* Tasarlanan klinik, hastalara aileleri de içine alacak şekilde sağlık servisi verecek. Ayrıca halka dönük eğitim ve farkındalık faaliyetinde bulunacak. Otizm konusunda deneyimli sağlık personeli yetiştirilmesinde çalışmalar yapacak.

* Bu vesileyle, M.Ü Tıp Fakültesi bünyesinde sadece engellilere yönelik bir Dış Sağlığı Merkezi’nin Başıbüyük Kampüsünde yakında temelinin atılacağı haberini de almış olduk.

Prof.Dr.Mustafa USTA

yorum Yap

BOBAYDER

Amacımız yerelde ve Türkiye genelinde “benden sonra çocuğum ne olacak” sorusuna yanıt aramak. Bununla ilgili yerel yönetimler ve devletle işbirliği içerisinde yasal düzenlemeleri hayata geçirmenin savaşını veriyoruz.

İletişim

Adres: İhsaniye Mahallesi Tuna Caddesi Fulya Sokak Uğurkent Sitesi B blok kat1 daire1 Nilüfer/Bursa

E- Mail: bobayder16@gmail.com

Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Bursa Otizmli Bireyler ile Anneleri Yardımlaşma Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliğinin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Türkiye Otizm Ağı Güçlendirme Projesi©2020